Poznaj tańce swingowe

Tańce swingowe narodziły się w Ameryce w latach 30-tych XX wieku. Były sposobem na przetrwanie ciężkich czasów wielkiego kryzysu, spowodowanego krachem na nowojorskiej giełdzie. Zaklinały więc rzeczywistość, stanowiły odskocznię od trudów codziennego życia. Tańczono wszędzie – w salach tanecznych, w tajnych klubach, na ulicach. Przygrywała ówczesna muzyka „popularna” – swing. 

Czym jest swing? 

To chyba najtrudniejsze z pytań – ten gatunek muzyczny zdaje się wymykać wszelkim definicjom. Naszym zdaniem najlepsza charakterystyka zawiera się w jego nazwie:

S jak swoboda – wierzymy, że w tańcu granicą jest tylko wyobraźnia. Nie ma tu sztywnych kroków czy zasad. Poznaj podstawy i baw się do woli!

W jak wyrażanie siebie – jesteś nieposkromionym żywiołem? A może przeciwnie – nieśmiałość to Twoja dominująca cecha? Nie ma powodów do zmartwień. Tańcz tak, jak ci w duszy gra. 

I jak improwizacja – tak jak w muzyce, tak w tańcu to najbardziej ekscytujący element. Daj się zaskoczyć!

N jak nowość – nie ma tu miejsca na nudę. Każdy ruch, nawet taki, który dobrze już znasz, można wykonać w nowy, nieoczekiwany sposób. 

G jak gra – po prostu, baw się! Im weselej, tym lepiej.

W parze czy solo?

Tańce swingowe można tańczyć zarówno w parze, jak i solo. Podczas naszych zajęć skupiamy się jednak na tańcu solowym – wierzymy, że to znakomity początek, by złapać swingowego bakcyla i swobodnie poczuć się w tym stylu. Nie wykluczamy jednak w przyszłości także zajęć w parze – wszystko przed nami.

Metoda

Zajęcia „Swing dla dzieci” prowadzone są przez jedną z najbardziej uznanych, ale też najbardziej radosnych swingowych par tanecznych – Cherry Moreno i Filipa Górskiego. Nasi instruktorzy w początkowych miesiącach skupią się na tańcu solo. Wspólnie będą doglądać grupy, poświęcając każdemu dziecku odpowiednią ilość uwagi. Zapoznają dzieci z podstawowymi ruchami, pokazując jak swobodnie można je łączyć – wszystko to w atmosferze zabawy, gdyż wierzymy, że to najlepszy sposób na naukę nowych umiejętności. Na zajęcia zapraszamy zarówno dziewczynki, jak i chłopców – taniec swingowy jest absolutnie dla wszystkich!